SAKRAMENTY i POGRZEB

Najważniejsze informacje związane z udzielaniem
SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH oraz  pogrzebu katolickiego:

KANCELARIA  PARAFIALNA 
CZYNNA 
W  DNI  POWSZEDNIE  ZARAZ  PO MSZY ŚWIĘTEJ.
W  ŚWIĘTA  I  NIEDZIELE 
KANCELARIA  NIECZYNNA.

Informacja  dotycząca chrztu świętego
,,Wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielka radością” cytat z liturgii chrzcielnej.
- Chrzest święty wprowadza wiernych do wielkiej wspólnoty Kościoła. To powinno się odbywać w jak najbardziej uroczysty sposób i to z udziałem wiernych.
- Rodzice zgłaszają chęć ochrzczenia dziecka w możliwie jak najwcześniej przynosząc ze sobą akt urodzenia dziecka oraz zaświadczenie, które potwierdza że rodzice chrzestni, którzy są bierzmowani, są wierzącymi i praktykującymi katolikami.
- Podczas mszy św. rodzice i chrzestni powinni przystąpić do Komunii św. wcześniej korzystając z sakramentu spowiedzi św.
- Rodzice, którzy nie zawarli sakramentu małżeństwa niech to uczynią przed chrztem pierwszego dziecka lub określą datę zawarcia sakramentu w najbliższej przyszłości.
- Rodzice żyjący na kontrakt cywilny z przeszkodą uniemożliwiającą zawarcie sakramentu małżeństwa zgłaszają chrzest dziecka bez możliwości przyjęcia sakramentu Eucharystii.
- Rodzice chrzestni wspomagają rodziców dziecka przez regularną modlitwę wstawienniczą w intencji „chrześniaka”. Także służą w razie potrzeby pomocą duchową a nawet materialną.

Sakrament Chrztu św. udzielany jest podczas Mszy św.
w niedzielę o godzinie 11.30, a także w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia.

Potrzebne dokumenty:
1. Akt urodzenia dziecka z USC w celu spisania danych dziecka.
2. Świeca do chrztu św., która ma towarzyszyć dziecku przez życie.
3. Biała szata do chrztu św. (można wypisać imiona i nazwisko dziecka oraz datę chrztu św.).
4. Chrzestni z poza parafii muszą mieć zaświadczenia z własnej parafii o dopuszczeniu ich do godności funkcji rodziców chrzestnych.
5. Rodzice /jeśli nie ma przeszkód/ i chrzestni powinni być w łasce uświęcającej i dlatego powinni przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty /spowiedzi św./.

KODEKS  PRAWA  KANONICZNEGO /KSIĘGA  IV/
ROZDZIAŁ  III  - PRZYJMUJĄCY  CHRZEST.
Kan. 867 - $ 1. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować.
$ 2. Jeśli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci,  powinno być natychmiast ochrzczone.
Kan. 868 - $ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1.     1. aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci którzy prawnie ich zastępują;
2.     2. aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku, jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
ROZDZIAŁ  IV -  CHRZESTNI.
Kan. 872 – Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe chrzestnego.
Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz rodzicami przedstawić do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873 – Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.
Kan. 874 - $ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1.     1. jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2.     ukończył szesnaście lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3.     3. jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4.     jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5.     nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest;
$ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolickim i to jedynie jako świadek chrztu.

Informacja dotycząca zawarcia sakramentalnego małżeństwa

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa obejmuje trzy etapy:
I. Przygotowanie dalsze:  /Zakres szkoły podstawowej i gimnazjum/
a). Chrzest św.; b). I Komunia św.; c). Bierzmowanie; d) znajomość zasad wiary.
II. Przygotowanie bliższe: /Katechizacja w zakresie młodzieżowym/.
a)  Ocena z religii na świadectwie maturalnym lub ukończenia szkoły.
b). Ewentualne zaświadczenie o odbytym kursie przedmałżeńskim.
III. Przygotowanie bezpośrednie:
Uwaga! Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej  przynajmniej na 3 miesiące przed  planowanym  ślubem. Poważnie podchodzący do małżeństwa zgłaszają się nawet pół roku na tzw. informację.
1. Spowiedź i Komunia święta:
Pierwsza na początku bezpośredniego przygotowania. Druga przed samym ślubem, by w łasce uświęcającej zawierać małżeństwo.
2. Udział w „PRE-KANIE”.
PREKANY” są w domu parafialnym świętego Stanisława B.M. w Wieluniu ul.  18  Stycznia  50
3. Konsultacje: W terminie ustalonym z doradczynią.
4. Wizyta w kancelarii – spisanie protokołu przedślubnego i zapowiedzi. /Nie później niż 2 miesiące przed ślubem/.
  Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego.     ( Liczy się adres zamieszkania)
  Termin planowanego sakramentu małżeństwa trzeba zarezerwować w parafii odpowiednio wcześniej.
  Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed datą planowanego ślubu w celu załatwienia formalności i wypełnienia dokumentacji.
  Do kancelarii przynosimy ze sobą:
1.   Świadectwo chrztu świętego (ważna jest trzy miesiące od daty wystawienia w parafii chrztu św.). Na akcie chrztu świętego musi być zaznaczona uwaga, że jest on wystawiony do sakramentu małżeństwa.
2.   Świadectwo bierzmowania (o ile fakt bierzmowania nie jest odnotowany w metryce chrztu św.)
3.   Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i świadectwo z katechezy (ostatnia klasa szkoły ponadgimnazjalnej).
4.   Dowody osobiste.
5.   Imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, wyznanie, data urodzenia świadków. Świadkowie muszą mieć 18 lat.
6.   Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (do ślubu konkordatowego – jest ono ważne tylko trzy miesiące).
7.   Akt ślubu (jeśli wcześniej zawarto związek cywilny).
8.   Akt zgonu małżonka (wdowcy).

5. Ostatnia rozmowa w kancelarii. /piątek przed ślubem/
Wymagane dokumenty:
- Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach.
- Kartki od spowiedzi św. i z Pre-kan.
Uwaga:  Zamawiając fotografa i kamerzystę należy się upewnić, czy posiada  Kurialne uprawnienia do filmowania w kościele.
  Narzeczeni muszą odbyć nauki przedślubne, na które otrzymają skierowanie w kancelarii.
  W kancelarii parafialnej spisuje się protokół badania kanonicznego narzeczonych. W terminie po uzgodnieniu z kapłanem.
  Narzeczonych obowiązują dwie spowiedzi przedślubne (po zgłoszeniu się w kancelarii i przed ślubem). Przy spowiedzi trzeba zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna. Kartki do spowiedzi wydawane są przy zgłoszeniu ślubu.
  Po zgłoszeniu się , narzeczony(a) pochodzący(a) z innej parafii, otrzymuje prośbę o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, którą doręcza do kancelarii parafialnej swojego miejsca zamieszkania. Zapowiedzi są wywieszane w gablocie. Po dwóch niedzielach po  okresie wywieszenia zapowiedzi narzeczony/a zgłasza się do kancelarii i odbiera zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, które przynosi do kancelarii, gdzie spisany jest protokół przedślubny.
  Narzeczeni umawiają się z  księdzem lub organistą w celu powiadomienia o terminie i godzinie ślubu, itp. Kontakt z p. organistą w godz. urzędowania w kancelarii
  Jeżeli narzeczeni mają takie życzenie, to mogą wynająć firmę lub kwiaciarnie do dekoracji kościoła, sami dekorować lub kupić kwiaty do dekoracji. W ostatnim przypadku kwiaty do dekoracji muszą być dostarczone najpóźniej w piątek wieczorem. Przy dekoracji należy uwzględnić, to że w sobotę rano jest sprzątanie kościoła i w tym czasie nie można nic innego robić. Jeśli młodzi nie zdecydują się na żadne z powyższych rozwiązań, to kościół zostanie ubrany w kwiaty tak, jak na każdą niedzielę.
  Sakramentu małżeństwa zwyczajowo udziela się w sobotę podczas Mszy św.
  Zwykle wraz ze świadkami przychodzimy do kancelarii w piątek poprzedzający dzień ślubu, lub w tygodniu przed ślubem, aby podpisać dokumenty. Świadkowie przynoszą wówczas dowody osobiste. Jeśli narzeczeni mają takie życzenia, to dokumenty mogą być podpisane w czasie Mszy św. ślubnej.
  Świadek przynosi ze sobą obrączki do zakrystii.


Sakrament Chorych

Chorych i starszych parafian odwiedzam z posługą sakramentalną przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także w pierwsze piątki miesiąca.
O udzielenie sakramentu chorych powinna się zatroszczyć rodzina lub sąsiedzi. Sakrament chorych udziela łaski Ducha Świętego, która pomaga człowiekowi do zbawienia, umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko lepiej znosić dolegliwości choroby, ale także je przezwyciężyć i odzyskać zdrowie, jeżeli jest to pożyteczne dla zbawienia jego duszy.
  • W nagłych przypadkach można wezwać kapłana o każdej porze dnia i nocy.
  • Zwykle namaszczenia udzielam (po zgłoszeniu) po Mszach św. rannych lub wieczornych, oraz z racji rekolekcji parafialnych.
  • Chorego do namaszczenia zgłaszamy w kancelarii lub w zakrystii. Podajemy na kartce imię i nazwisko chorego, wiek, dokładny adres. (dowozimy kapłana)
  • Sakrament ten wolno powtórzyć, jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze (kan. 1004 § 2).
  • Przygotowanie mieszkania:
1.   Stół nakryty białym obrusem
2.   Krzyż i świece
3.   Woda święcona i kropidło
4.   Kawałek waty
5.   Jeżeli chory ma trudności z przełykaniem to czystą wodę do popicia
Komunii św.
  • W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.
  • Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić w następujących przypadkach:
1.   Jeżeli jest poważna choroba (niezależnie od wieku)
2.   Osobom starszym wiekiem (zwykle raz w roku, jeśli nie ma choroby)
3.   Przed operacją medyczną
4.   Nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać,
że w normalnych warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.
  • Sakramentu namaszczenia chorych nie udziela się zmarłym tylko żywym, gdyż jest to sakrament uzdrowienia. Ważna jest więc troska rodziny, aby nie zwlekać z tym sakramentem aż do bezpośredniego niebezpieczeństwa śmierci.
  • W szpitalach zwykle są kapelani, którzy udzielają namaszczenia i zostawiają potwierdzenie udzielenia tego sakramentu. Potwierdzenie to trzeba zachować, gdyż w przypadku śmierci będzie potrzebne w kancelarii parafialnej.

Sakrament Eucharystii

W parafii po przygotowaniu dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św. w trzecią niedzielę miesiąca maja. Przygotowanie odbywa się równocześnie w szkole i w kościele a także poprzez formację rodziców na spotkaniach w kościele.
·       w roku 2015  I Komunia św. w dniu 17 maja;
·       w roku 2016  I Komunii św. nie będzie;
·       w roku 2017  I Komunia św. w dniu 21 maja.

Sakrament bierzmowania
  • Do bierzmowania zapisujemy młodzież ze szkół gimnazjalnych i starszych, którzy nie mają tego sakramentu, a szczerze pragną przyjąć dary Ducha Świętego.
  • Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, dlatego należy się do niego solidnie przygotować. W archidiecezji częstochowskiej przejmuje się trzyletni cykl przygotowań.
  • Kandydaci zapisują się osobiście we wrześniu, w terminie podanym w ogłoszeniach parafialnych.
  • Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania są podawane na pierwszym spotkaniu organizacyjnym dla kandydatów i ich rodziców.
  • Wymagane dokumenty do bierzmowania
1.   Kancelaryjna karta chrztu.
2.   Opinia katechety, a osoby starsze świadectwo ukończenia katechizacji
3.   Zezwolenie swojego księdza proboszcza, jeżeli kandydat jest z innej parafii
  • Kandydat może być niedopuszczony do bierzmowania ze względu na brak zaangażowania w przygotowanie, brak książeczki, konfliktu z prawem, przynależność do grup przestępczych lub przeciwnych Kościołowi, nałogi, negatywną opinię od katechety, naganną ocenę z zachowania w szkole, opuszczanie spotkań, nabożeństw,  nieobecność na Mszy św., szczególnie niską kulturę osobistą, wulgarne zachowanie i inne przyczyny uznane przez kapłana prowadzącego przygotowanie.

Katolicki pogrzeb

Wymagane dokumenty:
1. Zgłaszamy Zmarłego w kancelarii i ustalamy dzień i godzinę pogrzebu.
2. Przynosimy ze sobą kartę zgonu
3. Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku /Komunii świętej/ - jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu /wystawia je kapelan szpitala/
4. Z okazji pogrzebu pamiętamy o spowiedzi świętej i Komunii w intencji Zmarłego.
Modlitwy za zmarłych
  • Mając na uwadze pomoc zmarłym najbliższa rodzina może zatroszczyć się o Msze święte gregoriańskie. Jest to 30 Mszy św. odprawianych dzień po dniu, w intencji zmarłej osoby, do których przywiązane są szczególne łaski. Nie musi to być tuż po śmierci, może być dłuższy czas, kilka miesięcy, rok, dwa….
  • Naszym bliskim dajemy różne podarunki. Pamiętajmy, że zmarli nadal są naszymi bliskimi i ciągle możemy im dawać dary, którymi obecnie są różnego rodzaju modlitwy. Szczególną modlitwą jest Msza św. i o takim prezencie dla naszych zmarłych trzeba pamiętać. Mszę św. za zmarłych zamawiajmy regularnie, przynajmniej raz w roku. Okazją może być rocznica śmierci, urodzin, imieniny, wielkie święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc), listopad, jako szczególny czas modlitwy za zmarłych.
  • Zamawiając Mszę św. za zmarłych pamiętajmy, że to rodzina przede wszystkim powinna w niej uczestniczyć (jak najliczniej) i przyjąć Komunię św.
  • Poza Mszą św. pamiętajmy o innych modlitwach za zmarłych, zwłaszcza tych, do których przywiązane są odpusty: nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w oktawie od 1-8 listopada…
  • W każdą niedzielę o godzinach 9.15  i  11.15 są modlitwy za zmarłych tzw. wypominki z Koronką do Bożego miłosierdzia.
  • Dbajmy o groby naszych bliskich zmarłych.